HC Vaslui-CSM Focşani 37-21 (19-11): victorie spionată de principalii rivali

0

HC Vaslui s-a impus fără probleme în faţa propriilor suporteri în partida cu CSM Focşani, din cadrul etapei cu numărul 6, continuându-şi seria meciurilor invincibile din serie.

Spionaţi din tribune de Sabin Dacău, antrenorul principalei rivale din acest sezon la promovare, CSM Călăraşi, elevii lui Leonard Bibirig şi Laurenţiu Cozma au câştigat la pas partida cu focşănenii, controlând jocul din primul şi până în ultimul minut.

Avertizările lui Bibirig, dorinţa mai mare de victorie, dar şi experienţa şi-au spus cuvântul în această întâlnire, oaspeţii neavând nicio şansă de a se ţine de handbaliştii vasluieni care s-au desprins pe tabela de marcaj încă după primele 10 minute şi au intrat la pauză cu un avantaj de opt goluri, scor 19-11.

În cea de-a doua parte a jocului, focşănenii au intrat mai hotărâţi pe teren, însă nu au avut nicio şansă în faţa gazdelor. Împinşi de la spate de cei aproximativ 350 de suporteri, vasluienii au reuşit să termine partida la 16 goluri diferenţă, victorie care îi menţine pe prima poziţie a clasamentului după şase etape.

„Este un rezultat normal, în urma unui meci în care am avut momente de joc foarte bune. În repriza a doua am avut ceva greşeli tactice, însă, una peste alta, am obţinut o victorie meritată“, a declarat Leonard Bibirig la finalul partidei.