FCM-ul începe cu dreptul seria partidelor amicale din perioada de pregătire

0
Victorie pentru FCM în primul amical al perioadei de pregătire

FCM Târgu-Mureş a învins pe teren propriu cu scorul de 5 la 1 (2-0 la pauză) pe SESO Câmpia Turzii, în primul joc amical al perioadei de pregătire. Echipa mureşeană a surprins prin tinereţea lotului şi prin pofta de goluri, fapt ce s-a văzut şi pe tabela de marcaj.

Golurile formaţiei mureşene au fost înscrise de Cristea (33), Hanca (38), Stancu (79, 85) şi Zăgrean (88). Oaspeţii au punctat la două minute după pauză, prin Imbuzan.

În prima repriză, FCM-ul a evoluat în formula:

Balauru (30-Abraham) - Peteleu, Gugu, M. Pop, Cucu - Hanca, Stere, Precup, Ganea - Cristea, Punosevac.

După pauză, antrenorul Daniel Isăilă a efectuat mai multe schimbări, testând astfel o mare parte din lotul de jucători avut la dispoziţie:

Abraham (60-Botoşer) - Stancu, Nicu (85-Mocan), B. Matei, Ungur - Istrate, Vârtic, Pădureţu, Şaim - Huiban, Zăgrean.

În minutul 85 al meciului, pe teren a intrat şi Paul Mocan, un jucător care aparţine de CFR Cluj, aflat în probe la FCM.

De menţionat că în prima repriză FCM Târgu-Mureş a avut în teren nu mai puţin de cinci jucători cu vârsta sub 21 de ani. Este vorba despre Gugu, Pop, Hanca, Ganea şi Peteleu, iar din minutul 30, după introducerea portarului Abraham, numărul lor a crescut la şase, fapt ce demonstrează -dacă mai era nevoie- că echipa mureşeană este una tânără, ambiţioasă, în căutarea afirmării.