Un aparat ultraperformant care poate trata 100 de pacienţi bolnavi de cancer pe zi, nefolosit de patru ani

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Aparatul ultra-performant nu a mai fost folosit de patru ani
Aparatul ultra-performant nu a mai fost folosit de patru ani

Aparatul de brahiterapie din cadrul Spitalului Judeţean din Craiova nu a mai fost folosit de patru ani. Acesta a rămas fără materialul de iradiere, iar pentru că nu s-au găsit bani a fost abandonat într-o încăpere.

Conducerea Spitalului Judeţean din Craiova a declarat că aparatul de brahiterapie are nevoie de trei surse radioactive, care ar costa, în fiecare an 30.000 de euro pentru a putea funcţiona. „Am discutat si cu firma care are reprezentanta in Romania sa vina sa il evalueze, am facut demersurile si catre CNCA si speram ca in cel mai scurt timp sa ii dam drumul“, a spus Bogdan Fănuţă, directorul Spitalului Judeţean din Craiova.

Aparatul ultraperformant poate trata 100 de bolnavi de cancer pe zi. „Este păcat că un astfel de aparat nu este folosit. Este o şansă la viaţă pentru noi bolnavii de cancer, dar asta este situaţia“, a declarat o pacientă. Cu ajutorul aparatului de brahiterapie tumorile sunt tratate local, fără ca ţesuturile sănătoase să fie afectate. 

Aparatul ultraperformant care nu a mai fost folosit de patru ani a fost cumpărat cu 500.000 de euro de Ministerul Sănătăţii. A ajuns la Craiova cu numai două surse de iradiere. Fiecare au durat câte patru luni, iar de atunci nimeni nu a mai cumpărate alte pastile.       

Craiova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite