Gloria Buzău, al doilea egal consecutiv în returul campionatului

0

Gloria Buzău a terminat la egalitate, scor 0 - 0, meciul disputat ieri, pe teren propriu, împotriva formaţiei CF Brăila. Este al doilea egal consecutiv în dreptul formaţiei buzoieni, după meciul terminat cu scorul de 2-2 meciul disputat împotriva formaţiei FCM Dorohoi.

Prima repriză a fost una echilibrată, cu ocazii la ambele porţi. Cea mai mare ocazie de gol s-a consumat în minutul 22, când Puşcaşu, de la oaspeţi, a scăpat singur cu Sîrbu, portarul Gloriei reuşind să respingă balonul şutat de brăilean.

În cea de-a doua repriză, oaspeţii au avut posibilitatea să deschidă scorul în două rânduri. În minutul 76, Ungureanu a ratat o lovitură de la 11 metri. Şase minute mai târziu, acelaşi Ungureanu a trimis mingea în bară de la 12 metri. Spre final, buzoienii au fost aproape să câştige toate cele trei puncte: în minutul 82, Nini Popescu a şutat de la 14 metri în bară.

În urma acestei remize, Gloria se menţine pe locul 4 în clasament, în timp ce gruparea brăileană se află pe locul 6. Etapa viitoare, Gloria Buzău ar fi trebuit să joace cu Săgeata Năvodari, însă gruparea dobrogeană s-a retras din campionat. Astfel, buzoienii vor câştiga la „masa verde” cu 3-0.