Pescarii din Arad, pe podium la nivel naţional şi intenaţional

0
Pescarii care s-au întors cu premii de la concurs

Pescarii Clubului Sportiv de Pescuit Arad au demonstrate încă o dată că sunt printre cei mai buni. Astfel, la etapa de campionat naţional de pescuit sportiv staţionar de la Târgu Jiu, Clubul Sportiv de Pescuit Arad a reuşit să obţină, din nou, rezultate foarte bune, respectiv medaliile de aur, locul I la senioare şi locul II la seniori.

Profesorul Dorel Hărşan, preşedintele Clubului Sportiv de Pescuit Arad a declarat că: „La primele campionate naţionale de feeder, clubul nostru a obţinut două medalii, una de aur şi una de argint. Iată-ne că, după succesele obţinute la disciplina freeder, a venit rândul disciplinei de pescuit staţionar. La recentele campionate naţionale, clubul nostru a reuşit să obţină medalii frumoase, respectiv medaliile de aur şi locul I la senioare şi locul II la seniori. Concursul a avut loc pe barajul râului Jiu, situat în zona urbană, acolo unde o mulţime de oamenii, pentru prima dată, au văzut un asemenea concurs de pescuit sportiv. S-a folosit, pentru prima dată, întreaga paletă de tehnici, cum ar fi sheffield, rubeziană, bolognesă şi chiar pescuit de viteză. Aşadar, pescarii noştri au depus toate eforturile pentru a se clasa pe cele mai bune locuri”.

Din partea Clubului Sportiv de Pescuit Arad au participat Cătălina Kiss, care a obţinut locul I la senioare, Marian Tudor, care a obţinut medalia de argint şi titlul de vicecampion naţional la seniori şi Kakas Şándór Miclóş, care a obţinut locul 6 la seniori (balotaj).

„Referitor la concursul internaţional de pescuit sportiv Cupa Horgaszklub (Ungaria), care a avut loc în data de 27.10.2013, pe pista de Canotaj Olimpic Matyer din oraşul Szeged, Clubul nostru a obţinut prima medalie internaţională, la pescuit sportiv, prin sportivul nostru Dugulescu Laurenţiu Alexandru, care într-o competiţie cu cei mai buni 60 de pescari internaţionali de feeder, s-a clasat pe locul III. Printre învinşii săi s-a aflat şi sportivul maghiar Erdei Attila, actualul campion mondial pe 2013 la feeder”, a mai precizat prof. Dorel Hărşan.

Rezultatele Clubului Sportiv de Pescuit Arad, obţinute până în prezent, stabilesc o ierarhie deocamdată neoficială, clasându-i pe sportivii noştri arădeni pe primul loc în cadrul Federaţiei Române de Pescuit.

Vă mai recomandăm: FOTOGALERIE Concurs de pescuit pentru persoanele cu hadicap: ce cantitate de peşte a prins câştigătorul, un pescar aflat în scaunul cu rotile

Imre Szuhanek a devenit „premiant fără premii”, pentru că a transformat Peştera Bolii într-o atracţie culturală