Cine sunt cei opt politicieni care candidează pentru funcţia de primar la Reşiţa

Cine sunt cei opt politicieni care candidează pentru funcţia de primar la Reşiţa

Duminica, 27 septembrie, au loc alegerile locale din România. La Reşiţa, pentru funcţia de primar s-au inscris opt candidati.

Ştiri pe aceeaşi temă

Partidul Naţional Liberal îl propune pentru încă un mandat, cel de-al doilea, pe actualul primar , Ioan Popa. Din partea Alianţei Pro Caraş-Severin (PSD, Pro România şi ALDE candidează senatorul PSD Ioan Narcis Chisăliţă.

Alianţa USR Plus îl are candidat pe Daniel Petru Toma, iar Lucian Sorin Voina candidează din partea Partidului Mişcarea Populară.  Lucian Ionescu este candidatul PNŢCD.
 
Mai au candidaţi pentru funcţia de primar din Reşiţa, Partidul Puterii Umaniste pe Ionuţ Sebastian Purec, Partidul Ecologist Român pe Ioana Todor Constantinescu, iar PRM îl susţine pe Flavius Cosmin Drăgilă.

În ceea ce priveşte listele de consilieri locali, la Biroul Electoral de Circumscripţie nr. 1 s-au înscris reprezentanţi a 10 partide sau alianţe politice şi un independent. Iată listele complete:

independent: Marius-Daniel Hegeduş (inginer)

Partidul Verde: Sorin-Ioan Minda (economist), Vasile-Ovidiu Paul (inginer), Ion Pîrvănescu (jurist), Silviu-Mihail Ciurea (profesor), Adrian-Tiberiu Jicărean (inginer), Valentina Chivu (inginer), Octavian Burneci (ecolog), Nadia Potoceanu (profesor), Andrei-Florin Precup (tehnician), Andra-Flavia Urziceanu (jurnalist), Ioan Mato-Chereji (subinginer), Vanessa Spengler (medic), Costel Mihăilă (licenţiat administraţie publică), Monica Meluţ (economist), Nicolae Back (maestru constructor), Adela-Maria Cornean (profesor), Bogdan-Andrei Mihele (tehnician electronist), Andrada-Larisa Muntean (inginer), Marius Molea (electromecanic), Tiberiu-Csaba Laszlo (electrician), Anamaria Ştef (psihopedagog), Ion-Nicolae Gaţă (mecanic auto), Ioan-Nicolae Popa (mecanic locomotivă), Anca-Andrada Andriţoi (fiziokinetoterapeut), Liviu-Bogdan Protea (inginer)

Partidul Mişcarea Populară: Lucian-Sorin Voina (profesor), Oana-Maria Cenan-Glăvan (economist), Daniel-Ciprian Nemeş (administrator), Emil-Pavel Popov (inginer), Ion-Dorin Turău (economist), Sorin Colcea (sudor), Dana Ursul (profesor), Daniel-Petru-Cristian Truţan (licenţiat în administraţie publică), Alina Doană (marketing), Daniel-Andrei Ţugui (inspector), Angelica-Ana Siminiceanu (asistent medical), Adrian Vlad (licenţiat în administraţie publică), Dan-Patriciu Careba (tehnician cadastru), Alexandru-Iulian Arusoaiei (jurist), Ramona-Ionela Negru (jurist), Sorin-Ilie Dumitru (inginer), Gabriela-Sorinica Laszlo (inginer), Alexandru-Darius Vieru (student), Doris Duţulescu (student), Irina-Andreea Deleanu (marketing), Laura-Lucia Turău (economist), Mihai Voina (inginer), Cristian-Sorin Copocean (mecanic auto), Eugen Burghel (electrician), Adrian Necoară (economist), Mirela-Mariana Voina (institutor), Ady-Florin Căprărin (bucătar)

Partidul Puterii Umaniste: Petrică-Ionuţ-Sebastian Purec (economist), Aurel-Valentin Văduva (jurist), Angelica-Telica Herac (filolog), Răzvan-Ionuţ Simulescu (medic), Marcel-Florin Bolovedea (inginer), Adrian-Silviu Peptenar (inspector trafic), Dumitru Micu (jurist), Mihai-Adrian Barbu (inginer), Daniel-Alin Cocîrlă (maseur), Sebastian-Ovidiu Pîrvan (sportiv), Octavian-Viorel Ştefănescu (electrician), Adina-Ancuţa Stagno (profesor), Simona-Clara Dragomir (asistent medical), Ion-Marin Simulescu (inginer), Petru Tanasă (medic), Cătălin-Nicolae Pop, Ana-Monica Vatzulik (asistent medical), Fridolin-Alexandru Peter (finisor), Daniela Lupşa (coafeză), Georgeta Rada (infirmier), Rodica-Sorina Mezin (bijutier), Eugen-Bogdan Stan (inginer), Aneta Măran (inginer), Sorina-Loredana  Mailat (instructor auto), Dan-Raul Frenţi (inginer), Eugen-Sorin-Ovidiu Suciu (inginer), Elisaveta Marinică (inginer)

Partidul Naţional Liberal: Ioan Popa (inginer), Adrian-Laurenţiu Dacica (profesor), Felicia Quint (medic oftalmolog), Alexandru Borza (inginer), Mădălina-Miruna Chiosa (cadru didactic), Lucia-Elena-Carmen Peia (profesor), Emanuel-Silviu Sinculeţ (medic veterinar), Bogdan-Nicolae Matichescu (inginer), Raul-Andrei Siladi (medic stomatolog), Lucian-Mihail Dobre (profesor), Dragoş-Ciprian Burtea (economist), Ion-Aurică Borobar (jurist), Silvana-Ioana Mihalcea (economist), Ovidiu Roşu (inginer), Tom-Lucian Huruială (tehnician mecanic), Daniel Meza (profesor), Nelu Mladin (economist), Radu-Dan Predescu (medic specialist), Alina-Mihaeala Mareş (medic), Adrian-Daniel Constantin (antreprenor), Dragana-Andrada Filca (funcţionar public), Alin Brînduşe (economist), Caius-Claudiu Şandru (economist), Dănuţ Jurubescu (lăcătuş-mecanic), Corvin Drăghici (inginer), Dorin-Nicolae Bistrian (economist), Daniel-Mircea-Florin Călin (economist)

Partidul Naţional Ţărănesc Creştin Democrat: Dan Sîrbu (ofiţer pompier), Lucian Ionescu (inginer), Dorel Dumitru-Bordan (tehnician instalaţii electrice), Ioan Căta (pensionar), Letiţia Aman (inginer economic), Dorin Militaru (colonel inginer), Daniela-Erika Gomboş (economist), Carmen-Rodica Rusu (asistent medical), Nicoleta-Daniela Hanţ (economist), Darius-Crinel Boncilă (inginer), Gabriel-Cristian Stamate (operator PC)

Partidul Ecologist Român: Ioana Todor-Constantinescu (profesor), Alexandru-Emanuel Pascu (inspector de specialitate), Raul-Andrei Purcăriţă (economist), Daniel-Marian Csoke (inginer), Sebastian-Cornel Sprînceană (inginer economist), Gheorghe Rugiubei-Rusu (cadru didactic), Gabriel-Ioan Cioancă, Daniela Raţă (economist), Răzvan Ciocoi (actor), Valentina Doinea, Cornelia-Victoria Anghel Drugărin (cadru didactic), Oana-Carina Poruşniuc (tehnician în automatizări), Alexandru Gherman (prelucrător prin aşchiere), Maria Avram (inginer), Vasile Ihnatiuc (pădurar), Flavius-Rusalin Chiş (agent pază), Ancuţa Naidin (medic), Ileana-Vioreaua Gugea (asistent medical), Mihaela-Simina Jianu (operator tehnică de calcul), Mariana-Cristina Donca (tehnician), Silviu-Lucian Bocancea (mecanic), Ramona-Violeta Păsule-Busuioc, Gabriela-Daniela Smarandache (profesor), Dorel Popa (ofiţer MAPN), Sorell-Ovidiu Raţă (inginer), Doina-Cristina Gherman (asistent medical), Gheorghe Răscol

Alianţa electorală Pro Caraş-Severin: Ioan-Narcis Chisăliţă (economist), Lenuţa Ciurel (profesor), Iancu-Marian Muhu (economist), Ioan Bălănescu (inginer), Gabriel Dinu (economist), Gheorghe Jenar (medic), Sorin-Daniel Simescu (economist), Gabriel-Dumitru Duruţ (inginer), Oana Filipescu (jurist), Mirel Sabo (economist), Florin-Aurică Voin (medic), Flavius-Constantin Lupşe (consilier administraţie publică), Florentina-Doina Stîngu (medic), Tatiana-Mădălina Burcă (tehnician construcţii), Marian-Florin Feraru (profesor), Andra-Patricia Drinceanu (mediator), Ciprian-Marius Gherban-Cuciureanu (profesor), Iulian-Călin Milaţ (inginer), Ion Matei (inginer), Mirabela-Voichiţa Norocel (economist), Mihail-Iliuţă Boru (economist), Ion-Lucian Miclău (profesor), Petru-Flavius Bozu (istoric), Claudia-Mirabela Danciu (profesor), Cornel Stoica (controlor CTC), Traian-Gogu Sorca (tehnician), Remus Para (lăcătuş),

Partidul Forţa Identităţii Naţionale: Daniel Axmann (jurist), Andrei-Mihai Iakab (şofer), Tania-Edith Borduz (jurist), Ionel Păun, Andrada-Aurelia Paşca

Partidul România Mare: Cosmin-Flavius Drăgilă (inginer), Viorel Bosnea (prelucrător prin aşchiere), Simion Fiat (magaziner tranzit comercial CFR), Lucian Dumitru (inginer), Mircea Marilă (profesor), Gheorghe Drăgilă (şef staţie CFR), Nicolae Savu (inginer), Eugenia Loga (industrie alimentară), Viorica Bosnea, Petre Margine (subinginer), Gheorghe Dolot (ziarist), Claudia-Martina Pintea (confecţioner)

Alianţa USR PLUS: Andrei-George Plujar (inginer), Daniel-Petru Toma (licenţiat în ştiinţe administrative), Marius-Florian Preduş (inginer), Aurel Pinoşanu (inginer mecanic), Dragan-Iulian Cocar (economist), Carmen Albert (cercetător ştiinţific), Romulus Mureşan (inginer), Felician Velimirovici (istoric), Liviu Romanescu (jurist), Iosif Morac (sculer matriţer), Constantin Barbu (inginer), Daniel-Cristian Korcsek (specialist în publicitate), Leotin Buzan (lăcătuş mecanic), Gheorghiţa Mititelu (economist), Claudiu-Răducu Rusu (antreprenor/administrator), Nicoleta-Alina Preduş (operator calculator), Claudia-Teodora Teodorescu (stilist), Gheorghe-Sorin Katana (maistru-electromecanic), Şerban Creşneac (medic dentist), Cristian-Florin Crestecu (electromecanic), Dorina-Maria Teodorescu (funcţionar MAI), Daniela-Maria Suflea (inginer electrotehnic), Victor Teodorescu (electrician), Marian-Alexandru Zamfir (electromecanic), Flavius-Tudor Jurca (inginer mecanic), Andrada-Georgiana Anghel (economist), Lucian-Gabriel Muntean (economist)
 
Pe aceeaşi temă: 
 
 
 

 

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările