Alexandra Dulgheru şi Sorana Cîrstea s-au calificat în sferturi la turneul ITF de la Contrexeville

0

Alexandra Dulgheru şi Sorana Cîrstea par să fie în formă foarte bună pentru turneul de la Bucureşti. Ele s-au calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Contrexeville (Franţa), dotat cu premii de 100.000 de dolari.

În turul secund al turneului ITF de 100.000 de dolari de la Contrexeville, Alexandra Dulgheru, principala favorită a competiţiei, a învins-o cu scorul de 6-3, 6-0, după o oră şi trei minute, pe olandeza Kiki Bertens. În sferturile de finală, Dulgheru va juca împotriva ibericei Domingues Lino.

Sorana Cîrstea a reuşit să lege pentru prima oară în acest sezon două victorii la simplu. Ea a învins-o în turul secund pe croata Donna Vekic, de care a dispus cu scorul de 6-7, 7-5, 6-4, la capătul unui meci de două ore şi 34 de minte. Următoarea adversară a româncei va fi cea de-a opta favorită, rusoaica Yulia Putintseva.