Încă un trofeu pentru Hagi. FC Viitorul a câştigat Cupa Elitelor Under 19

0
Viitorul
Viitorul

Sâmbătă, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti, în deschiderea finalei Cupei României, FC Viitorul a cucerit trofeul acordat în competiţia rezervată juniorilor U19.

Organizată în premieră înaintea ultimului act al Cupei României, finala U19 s-a decis la loviturile de departajare după ce, la finalul celor 90 de minute, scorul a fost 1-1.

Cei care au deschis scorul au fost juniorii Viitorului, prin Andrei Rusu, în minutul 7, atunci când l-a învins pe portarul advers cu o „scăriţă”, după o pătrundere în banda stângă. Rezultatul la pauză a fost 1-1, după golul cu capul reuşit de Adrian Petre în minutul 38.

Nu s-a mai înscris în repriza secundă, deşi Doru Dumitrescu a nimerit de două ori transversala cu execuţii de la distanţă, astfel că partida a fost decisă la lovituri de departajare.

Pentru Viitorul au marcat Dumitrescu, Alex Pop, Ene, Kilyen şi Manole, iar pentru UTA au înscris Petre, Gabriel Pop şi Iulius Dinculescu, înainte ca Raul Iova să şuteze în bară.

A fost 5-3 pentru Viitorul, care a primit trofeul Cupei României U19 din partea preşedintelui FRF, Răzvan Burleanu.

Au mai fost premiaţi de Mihai Stoichiţă, Christoph Daum şi Rudi Verkempinck şi jucătorii remarcaţi în finală: Sebastian Mara - UTA (cel mai bun portar), Doru Dumitrescu - Viitorul (cel mai tehnic jucător), Adrian Petre - UTA (cel mai bun jucător).

UTA Bătrâna Doamnă
12. Mara - 22. Lazăr, 23. Iuga-cpt., 5. Copaci, 19. Dinculescu - 17. Jorza, 13. Tănase - 10. Costin, 18. G. Pop, 27. Stahl - 9. Petre. Antrenor: Dan Oprescu

Rezerve: 1. Mureşan - 6. Brănişteanu, 7. Mandache, 8. Turcanu, 11. Vasile, 20. Iova, 21. Rogojan

FC Viitorul
1. Dur-Bozoancă - 2. Boboc, 6. Kilyen, 5. Ghiţă-cpt., 3. Rusu - 4. Iani - 7. Ciobanu, 10. Dumitrescu, 11. Manole - 8. Ene - 9. Mihalache. Antrenor: Nicolae Roşca

Rezerve: 12. Murariu - 14. Vidrăşan, 16. Piciu, 17. Zamfirescu, 18. Crînganu, 19. A. Pop, 20. Tucaliuc

Arbitru: G. Găman. Asistenţi: D. Mitruţi, Ad. Popescu. Arbitru de rezervă: Adrian Illyes.