Zi mare pentru FCSB, Craiova şi Viitorul: Cu ce echipe se pot duela în turul III preliminar al Ligii Europa

Zi mare pentru FCSB, Craiova şi Viitorul: Cu ce echipe se pot duela în turul III preliminar al Ligii Europa

Gigi Becali, patron FCSB

Toate formaţiile româneşti, aflate în preliminariile competiţiilor UEFA, vor fi în acţiune în această săptămână, iar emoţiile vor începe pentru ele, încă de luni.

Intrate în focuri, încă din primul tur preliminar, CFR Cluj (Liga Campionilor) şi FCSB şi CS U Craiova (Liga Europa) au trecut de primele „duble“ din acest sezon. 

Ele vor fi însoţite acum, în turul II preliminar, de Viitorul, care intră în competiţie din postura de câştigătoare a Cupei României.

Dacă CFR va juca miercuri (ora 21.00, Digi Sport), în prima manşă din turul II preliminar al Ligii Campionilor, FCSB, Craiova şi Viitorul vor evolua, joi, în Liga Europa, turul II preliminar. 

Iată programul celor trei grupări:

*Alaşkert (Armenia) – FCSB ora 21.00

*Honved (Ungaria) – CS U Craiova ora 19.55

*Gent (Belgia) – Viitorul ora 21.30

Partidele retur sunt programate pentru 1 august.

Până la partidele de joi însă, FCSB, Craiova şi Viitorul vor fi cu ochii spre Nyon, luni, de la ora 14.00.
Asta deoarece, la sediul UEFA se va efectua tragerea la sorţi care va stabili adversarele lor, în cazul în care vor ajunge în turul III preliminar al Ligii Europa.

Iată cu ce echipe se poate intersecta fiecare club românesc:

FCSB (cap de serie)
*FC Thun (Elveţia) 
*Lechia Gdańsk (Polonia) / Brøndby (Danemarca) 
*Mladá Boleslav (Cehia) / FC Ordabasy (Kazhstan) 
*Aris Salonic (Grecia) / AEL Limassol FC (Cipru) 
*Lokomotiv Plovdiv (Bulgaria) / Spartak Trnava (Slovacia)

Viitorul (cap de serie)
*AEK Larnaca (Cipru) / Levski Sofia (Bulgaria) 
*FC Pyunik (Armenia) / FK Jablonec (Cehia) 
*Dunajská Streda (Slovacia) / Atromitos (Grecia) 
*Rangers (Scoţia) / Progrès Niederkorn (Luxemburg) 
*FC Mariupol (Ucraina)

CS U Craiova (outsider)
*Sparta Praga (Cehia) 
*Espanyol (Spania) / Stjarnan (Islanda) 
*Domžale (Slovenia) / Malmö (Suedia) 
*AEK Atena (Grecia) 
*Buducnost Podgorića (Muntenegru) / Zorya Luhansk (Ucraina)

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:

citeste totul despre: