Volley Bergamo şi-a apărat titlul european cucerit anul trecut

0
Voleibalistele de la Bergamo rămân reginele Europei * Foto: CEV

Echipa feminină de volei din Bergamo (Italia) a câştigat pentru al doilea an la rând Liga Campionilor. Găzduit de Cannes, turneul final a fost spectaculos, echipele participante fiind apropiate ca valoare.

În semifinale, Volley Bergamo a trecut cu 3:1 (20, -21, 19, 15) de Asystel Novara, în timp ce FenerbahceAcibadem Istanbul (Turcia) a depăşit cu 3:2 (-18, 19, 18, -17, 21) pe RC Cannes.

În finală, echipa frumoasei Francesca Piccinni a câştigat la mare luptă, cu 3:2 (22, 21, -22, -20, 9), în faţa lui Fenerbahce, echipă care nu pierduse până atunci în Liga Campionilor. În meciul pentru locurile 3-4, Cannes a câştigat cu 3:0 (24, 19, 18) disputa cu Novara. De remarcat că Bergamo, Novara şi Fenerbahce au fost adversare ale Metalului Galaţi în ultimele două ediţii ale competiţiei.

La turneul final au asistat între 3.500 (prima zi) şi 4.000 (la meciurile de clasament) de spectatori.