Voleibaliştii au învins din nou Turcia, fetele au pierdut

0

Echipa masculină de volei a României a repetat ieri, la Constanţa, victoria din primul meci cu Turcia: 3:0 (15, 16, 21). Fetele, în schimb, au pierdut fără drept de apel (0:3). Băieţii ocupă primul loc în grupa C.

În prezenţa unui public redus (250) faţă de ziua precedentă, naţionala pregătită de Stelian Moculescu a rezolvat meciul cu Turcia în numai 67 de minute. Ca şi în precedenta întâlnire, în atac s-au evidenţiat Bogdan Olteanu (17 puncte), Adrian Gontariu (14p) şi Laurenţiu Birău (11p), iar la preluare au fost exacţi Cristian Bartha şi Adrian Feher. În fiecare din cele trei seturi, detaşarea echipei noastre s-a produs dinaintea primului timp tehnic de odihnă: 8-3, 16-10, 21-13 şi 25-15 (setul 1), 8-6, 16-11, 21-16 şi 25-16 (S2), 8-4, 16-12, 21-15 şi 25-21 (S3).

ROMÂNIA - TURCIA 3:0 (25-15, 25-16, 25-21)
CONSTANŢA (18 iunie). Sala Sporturilor. Spectatori: 250. Arbitri: Evgheni Makşanov şi Boris Koralevici. Durată meci: 67 de minute (21, 24, 22).

ROMÂNIA: Florin Voinea (5 puncte) - Sergiu Stancu (5p), Adrian Gontariu (14p), Bogdan Olteanu (17p), Laurenţiu Birău (11p), Cristian Bartha (5p) - Adrian Feher (libero).

Jucători neutilizaţi:
Mircea Roman, George Moisa, Dan Borota, Răzvan Mihalcea, Mihail Mărieş.

Antrenor: Stelian Moculescu

TURCIA: Berkan Bozan - Halil Yucel (13p), Mustafa Koc (2p), Kadîr Cin (3p), Emre Batur (9p), Ferhat Akdeniz (2p) - Ramazan Kilic (libero).

Au mai jucat: Ufuk Minici (5p)

Jucători neutilizaţi: Sinan Tanik, Serhat Coskun, Caner Peksen, Emin Gok

Antrenor: Veljko Basici

În urma acestui rezultat, echipa masculină a României s-a detaşat în fruntea grupei C. Ea are 18 puncte, fiind urmată de Slovacia 12p (2 meciuri mai puţin), Belarus 7p şi Turcia 5p. În următoarea etapă, România va juca o dublă întâlnire cu Slovacia, în deplasare, în 25 şi 26 iunie.

Naţionala feminină, în schimb, n-a mai reuşit jocul bun de vineri, cedând fără drept de apel în faţa celei a Turciei: 0:3 (-17, -23, -16). Doar în setul 2 elevele lui Darko Zakoci au mai mişcat ceva, însă şi atunci revenirea s-a produs pe final (otomancele au condus cu 8-6, 16-11 şi 21-15).  Paradoxal, meciul echipelor feminin a durat mai mult decât cel al băieţilor (78 de minute).

ROMÂNIA - TURCIA 0:3 (17-25, 23-25, 16-25)
CONSTANŢA (18 iunie). Sala Sporturilor. Spectatori:
250. Arbitri: Nenad Davidovici şi Borislav Pobornikov. Durată meci: 78 de minute (22, 30, 26)

ROMÂNIA: Diana Neaga (1 punct) - Ioana Nemţanu (9p), Nneka Onyejekwe (7p), Daiana Mureşan (1p), Alexandra Trică (3p), Alina Albu (3p) - Nicoleta Manu (libero).

Au mai jucat: Cristina Cazacu (1p), Alexandra Sobo (3p), Adina Salaoru (5p), Sabina Miclea (2p).

Antrenor: Darko Zakoci

TURCIA: Ozge Cemberci Kirdar (2p) - Neriman Ozsoy (20p), Ergul Avci (7p), Polen Uslupehlivan (12p), Guldeniz Onal (7p), Bahar Toksoy (13p) - Gizem Guresen (libero).

A mai jucat: Selime Ilyasoglu.

Jucătoare neutilizate: Asuman Karakoyun, Elif Onur, Nesve Buyukbayram, Ceren Kestirengoz.

Antrenor: Marco Aurelio Motta

Echipa feminină a României ocupă locul 2 în grupa C, cu 14 puncte, după Turcia (21p), dar înaintea Belarusului (9p) şi Croaţiei (1p). În următoarea etapă, naţionala va juca în Croaţia, în 25 şi 26 iunie.