Viitorul a dat cu piciorul la o şansă uriaşă. A condus-o cu 2-0 pe Vitesse în Liga Europa, dar a terminat în genunchi

0
Gheorghe Hagi, antrenor Viitorul

În turul doi preliminar al Ligii Europa, Viitorul a făcut 2-2 în meciul de acasă cu Vitesse. Echipa lui Hagi a condus cu 2-0, dar a plătit tribut lipsei de experienţă.

Viitorul şi Vitesse Arnhem au încheiat la egalitate, scor 2-2, în meciul tur din turul doi preliminar al Ligii Europa.

Viitorul a condus cu 2-0 prin golurile marcate de Denis Drăguş în minutele 44 şi 49, dar a fost egalată după reuşitele lui Buettner (52) şi Linssen (72).

La 2-1, Ianis Hagi a avut o ocazie mare, dar a dat pe lângă minge din poziţie favorabilă. Ianis a continuat seria evoluţiilor slabe din acest început de sezon.

Intrat pe teren în minutul 73, Andrei Artean a primit cartonaşul roşu în minutul 79 pentru un fault dur, iar Viitorul a încheiat meciul în apărare.

1-0: Drăguş a deschis scorul cu o lovitură cu capul, după o centrare a lui Houri

2-0: Acelaşi Drăguş a marcat tot cu capul, după o centrare a lui Achim.

2-1: Matavs a deviat cu capul la un şut al lui Buttner de la marginea careului.

2-2: Linssen a stabilit scorul final cu capul, din nouă metri.

FC Viitorul: Cojocaru – Lima (Luchin ‘73), Ţîru, Mladen De Nooijer - Achim, Băluţă, Vână - Hagi, Drăguş (Artean ’73), Măţan (Houri ‘30). Antrenor: Gheorghe Hagi

Vitesse: Eduardo - Karavaev, Thelander, Clarke-Salter, Buttner – Foor (Bero ’84), Serrero - Beerens, Bruns(Gong ’68), Linssen – Matavs. Antrenor: Leonid Sluţki

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Italia, formată din Davide Massa (central), Filippo Meli, Stefano Alassio (asistenţi) şi Michael Fabri (rezervă).

Returul va avea loc la 2 august, de la ora 21.00, la Arnhem.