VIDEO Zi mare pentru stelişti. Azi se împlinesc 29 de ani de când Steaua s-a calificat în finala Cupei Campionilor, după ce a surclasat Anderlecht cu 3-0

0

16 aprilie este o dată importantă pentru fotbalul românesc, nu doar prin victoria echipei naţionale, care a bătut Italia cu 1-0, ci şi prin un succes remarcabil al Stelei, care s-a calificat în finala Cupei Campionilor europeni, pe care avea să o câştige la Sevilla.

Calificarea a venit în urma unei victorii cu 3-0, în Ghencea, contra belgienilor de la Anderlecht, care învinseseră în tur cu 1-0.
Meciul a început la ora 14.00, iar stadionul a fost luat cu asalt de suporteri încă de la 10 dimineaţa. După partida de la Bruxelles, Emeric Ienei, antrenorul de atunci, le spuse fotbaliştilor săi că sigur vor obţine calificarea. “Noi nebazam doar pe jocul nostru. Sigur, studiam adversarii, dar important era să ne meargă nouă jocul”, a povestit Ienei.

Steaua a deschis scorul în minutul 4, prin Piţurcă, care a reluat spectaculos după o lansare în careu. Apoi a marcat Balint, în minutul 23 şi din nou Piţurcă, în minutul 62. Singurul om care s-a bucurat cu frâna trasă a fost Tudorel Stoica. Căpitanul Stelei a primit un cartonaş galben şi fiind al doilea, urma să fie suspendat în finală. “A fost un exces de zel al arbitrului. Când am văzut cartonaşul m-a luat ameţeala. Nu mai puteam juca şi am vrut să cer schimbarea, dar uşor-uşor mi-am revenit şi am dus meciul la final”, a rememorat Tudorel Stoica.

Steaua – Anderlecht 3-0
Steaua: Duckadam - Iovan, Bumbescu, Belodedici, Barbulescu (89, Weissenbacher) - Bălan, T. Stoica, Bölöni, Balint (84, Radu II) - Lăcătuş, Piţurcă Antrenor:Emeric Ienei

Anderlecht: Vekeman - Grun, Peruzovici (74, Demol), Olsen, Andersen - Frimann, Vandereycken, Scifo, Vercauteren - Lozano, Van den Bergh Antrenor: Arie Haan