VIDEO Ungaria – România, azi, ora 21.45. Cele mai frumoase momente din istoria confruntărilor cu maghiarii

0
hagi

România şi Ungaria s-au întâlnit de 22 de ori, conform statisticii FIFA. Partea proastă e că maghiarii au 10 victorii, partea bună e că nu ne-au mai bătut din 1981. Cele două echipe joacă în această seară la Budapesta (ora 21.45, TVR 1).

Istoria confruntărilor dintre România şi Ungaria începe în anul 1936, conform statisticii FIFA, care nu reţine două partide de la începutul anilor 30 şi care au contat pentru Cupa Europei Centrale.
Dacă luăm în calcul această statistică vorbim despre 22 de confruntări: 10 victorii Ungaria, 7 egaluri, 5 victorii România. Succesele maghiarilor datează din anii 30 şi până în anii 70. În 1948, la Budapesta, Ungaria a câştigat cu 9-0 în Campionatul Balcanic şi al Europei Centrale, cea mai severă înfrângere din istoria naţionalei României.
În 1981 s-a consemnat ultima partidă câştigată de Ungaria cu România, 1-0 la Budapesta în preliminariile CM.

Din 1999 a început dominaţia noastră
Au urmat două partide de egalitate şi, în fine, abia în 1999, primul success al României: 2-0 la Bucureşti, partida care a marcat revenirea printre tricolori a lui Gică Hagi. Golurile au fost marcate de Adrian Ilie, minutul 2, şi Dorinel Munteanu minutul 15.

Două victorii în 2001, trei goluri Marius Niculae

În 2001 au mai venit două victorii ale României, în două partide contând pentru calificările la Cupa Mondială din Coreea de Sud şi Japonia. A fost 2-0 la Bucureşti cu două goluri marcate pe Ghencea de Marius Niculae şi 2-0 la Budapesta, goluri Marius Niculae şi Adi Ilie.

Al doilea gol marcat de Niculae pe Ghencea

În 2009, într-un amical disputat la Budapesta, în onoarea lui Marian Cozma, România a bătut Ungaria cu 1-0, gol Tiberiu Ghioane.

În 2013, în preliminariile pentru CM 2014, România a smuls un egal la Budapesta, 2-2, cu golurile lui Mutu şi Chipciu, iar pe Arena Naţională a dat recital. 3-0, goluri Marica, Pintilii şi Tănase.

În fine, în startul acestor calificări, România şi Ungaria au încheiat la egalitate, 1-1 pe Arena Naţională, goluri Rusescu şi Dszudszak.

Şoc în preliminarii: Olanda - Islanda 0-1! Nordicii sunt ca şi calificaţi!