0
Pereira, Moutinho şi Postiga sunt fericiţi după corecţia aplicată rivalei iberice EPA

Campioana mondială şi europeană, Spania, a fost bătută măr de naţionala Portugaliei, scor 4-0, într-un meci amical disputat la Lisabona.

După o repriză echilibrată, lusitanii au deschis scorul chiar în ultimul minut al primei părţi a jocului, prin Carlos Martins.

În repriza secundă, echipa antrenată de vicente del Bosque a fost de nerecunoscut încasând gol după gol. spaniolul Ramos le-a dat o mână de ajutor gazdelor marcând în propria poartă în minutul 49, apoi Portiga (68) şi Almeida (90) au definitivat triumful Portugaliei lui Paulo Bento.

Meciul, chiar dacă a fost amical, a reprezentat o revanşă a lusitanilor după ce Spania a eliminat Portugalia din optimile de finală ale Campionatului Mondial din această vară.