VIDEO Simona Halep la Miami. Un punct fabulos reuşit de Simona în meciul cu Sloane Stephens şi rezumatul jocului

0
Simona Halep FOTO AP

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, joi, cu scorul de 6-1, 7-5, pe americanca Sloane Stephens, locul 45 WTA, şi s-a calificat în semifinalele turneului Miami Open, fază în care o va întâlni pe Serena Williams, numărul 1 mondial.

Partida a durat Sloane Stephens o oră şi 15 minute. Pentru Simona Halep a fost a 14-a victorie consecutivă în circuitul WTA.

Românca nu a avut deloc probleme în primul set, în prima jumătate de oră americanca reuşind să ia un singur game, pe propriul serviciu.

Halep a început în forţă şi al doilea set, numărul 3 WTA  conducând cu 3-0, dar Stephens a avut o revenire incredibilă şi a câştigat patru game-uri consecutiv. Românca a revenit repede în joc, iar pe final a reuşit un nou break şi a profitat de ezitările americancei.  7-5 în al doilea set şi Simona Halep merge în semifinale.

Calificarea în semifinale este recompensată la Miami Open cu un premiu de 220.230 de dolari şi 390 de puncte WTA.

Nadia Comăneci a caracterizat meciul Halep - Serena şi a dezvăluit cu cine va ţine

Toate detaliile confruntării dintre Simona Halep şi Serena Williams

Prima declaraţie a Serenei înaintea meciului cu Halep. Se teme de Simona?

"Am jucat rapid cu Stephens, am făcut cel mai bun tenis al meu. Ea a revenit spectaculos, a schimbat tactica, eu mi-am pierdut puţin încrederea, dar mă bucur că am câştigat. Nu am nimic de pierdut cu Serena, e numărul 1 mondial, voi da totul, voi veni pe teren şi voi crede în şansa mea. A fost un meci bun la Singapore, mâine este un nou meci şi cred că pot câştiga din nou cu ea", a declarat Halep.