VIDEO Secunde demenţiale: Ultimul atac al României care a adus victoria cu Ungaria! Neagu a plâns

0

În „finala“ grupei C, naţionala de handbal feminin a făcut un meci de povestit nepoţilor care a asigurat prezenţa în Main Round-ul Campionatului Mondial.

România - Ungaria e un meci despre care iubitorii handbalului din ţară vor vorbi şi peste ani! Un meci atipic pentru tricolore care, de obicei, pierdeau pe final partidele pe muchie de cuţit. De altfel, nu mai departe de acum două zile, România a „reuşit“ să conducă Muntenegru cu patru goluri după minutul 46, pentru ca, la final, să părăsească parchetul, pierzând la un gol!

Vineri însă, roata s-a întors! Finalul confruntării cu Ungaria, una în care am fost conduşi cu 6 goluri la pauză, a fost, pur şi simplu, demenţial!

După time-out, România a avut ultimul atac al meciului şi 32 de secunde la dispoziţie pentru a obţine victoria. Dacă s-ar fi terminat 27-27, Ungaria era în Main Round, iar România în lacrimi!

A urmat însă, probabil, cel mai frumos atac al României de la acest Mondial, finalizat cu o pătrundere din partea Laurei Pristăviţă (fosta Oltean), care a adus un 7 metri pentru România!

Deşi, iniţial, comentatorii au crezut că Pintea va arunca, aceasta doar a adus mingea pentru Neagu, iar aceasta şi-a respectat procentajul de sută la sută de la 7 metri, ducând România în următoarea fază: 28-27!

Au urmat secvenţe fabuloase, cu comentatorii Digi Sport răguşind şi cu Cristina Neagu în lacrimi:

CITEŞTE ŞI:

Ryde, de o sinceritate incredibilă: Ce a spus despre aruncarea care a adus calificarea României

Rusia e coşmarul handbalului românesc: Avem un bilanţ îngrozitor cu ele la ultimele turnee finale

FOTO Mesajul prin care fanii maghiari i-au provocat pe români, la startul partidei de la Mondialul de handbal

Neagu loveşte şi pe Facebook: Postare de mii de like-uri după victoria electrizantă a României la Mondiale

Maghiarii sunt devastaţi: Ce a scris presa din Ungaria după o înfrângere şocantă în faţa României la Mondiale

Ria, Ria, Bucuria. Jucătoarele anunţă în cor: e timpul să zbierăm. „Eu am făcut meciul carierei“

România continuă lupta la CM handbal. Cine sunt adversarele tricolorelor în Grupa Principală

Selecţionerul Ungariei a tunat după ce a fost învins de România în ultimul minut: „A fost o ruşine! E ceva personal“

Ea a făcut posibilă fiesta! I-a pus mingea victoriei în mână lui Neagu în final de România - Ungaria: „Am ezitat să mă uit“

Fotbalul a „tremurat“ pentru handbal: Dan Petrescu, discurs fabulos despre victoria cu Ungaria