VIDEO Revenire tumultoasă pentru Jose Mourinho în Champions League. Fazele controversate ale serii

0

A doua parte a meciurilor de marţi seară, începute la 22:00, au oferit faze controversate şi partide intens disputate, în cadrul etapei a V-a, din grupele Champions League. În acest moment, lista echipelor calificate în optimile competiţiei este formată din PSG, Real Madrid, Bayern Munchen, Tottenham şi Manchester City.

Cu Jose Mourinho pe banca tehnică, Tottenham a găsit, după mici ezitări, reţeta victoriei în meciul cu Olympiakos, pe care a învins-o cu 4-2, acasă.

Scorul a fost deschis de oaspeţi, prin Youseff El Arabi (6') şi, 13 minute mai târziu, Ruben Semedo a majorat la 2-0 pentru Olympiakos. Cu puţin înainte de pauză, Tottenham a avut o replică timidă prin Dele Alli (45+1'), apoi, în repriza a doua, gazdele „s-au dezlănţuit”: Harry Kane a marcat golul egalizator (50'), Serge Aurier şi-a adus echipa în avantaj (73') şi acelaşi Harry Kane (77') a „parafat” victoria de 4-2.

De altfel, Jose Mourinho a fost surprins de camerele de filmat, când a sărbătorit cu un copil de mingi golul egalizator al echipei sale, drept recunoştinţă pentru o fază anterioară. Tottehnam se află pe locul secund în Grupa B, la cinci puncte de prima clasată, în vreme ce Olympiakos este pe ultima poziţie.

Uite penalti, nu e penalti

Pe de altă parte, confruntarea dintre Real Madrid şi PSG (2-2) nu a fost lipsită de controverse: la finele primei reprize, după ce arbitrul partidei, Artur Soares Dias, l-a eliminat pe Thibaut Courtois şi a dictat penalti, a întors faza, în urma consultării sistemului VAR.

Mai exact, faza s-a petrecut, în minutul 43, după ce Thibaut Courtois l-a faultat în careu pe Mauro Icardi, ceea ce l-a „costat” pe goalkeeper-ul madrilenilor un cartonaş roşu. Totuşi, după ce arbitrul a fost chemat la marginea terenului, astfel încât să vadă realuarea fazei, a observat un contact între Marcelo Vieira şi Idrissa Gueye. Arbitrul şi-a reevaluat decizia şi a considerat că jucătorul din urmă amintit l-a faultat pe adversarul său la centrul terenului, aşa că a anulat penaltiul pentru PSG, dictând lovitură liberă în favaoarea madrilenilor.

Pentru Real Madrid a marcat o „dublă” Karim Benzema (17' şi 79'), iar pentru PSG au înscris Kylian Mbappe (81') şi Pablo Sarabia (83'). De remarcat că francezii au avut o revenire spectaculoasă, întorcând cursul partidei, în doar trei minute de joc. După acest meci, PSG este liderul Grupei A, fiind urmată de Real Madrid, la cinci puncte distanţă.