VIDEO Pandurii-Ceahlăul 1-1. Gorjenii nu-şi regăsesc cadenţa din tur şi rămân fără victorie în 2014

0
FOTO Mediafax

Pandurii a fost condusă 71 de minute de Ceahlăul pe teren propriu, în etapa a 21-a din Liga 1, dar brazilianul Alex Dos Santos le-a adus un punct gorjenilor printr-un penalty transformat. Trupa lui Pustai n-a câştigat încă niciun meci de la realuarea campionatului.

Pandurii pare o echipă de pluton în 2014, deşi anul trecut a avut evoluţii foarte bune şi părea ca va lupta cot la cot cu Steaua, Petrolul şi Astra pentru cucerirea titlului în Liga 1. În cele două meciuri de la reluarea campionatului, gorjenii au avut evoluţii slabe, fiind de nerecunoscut.

După înfrângerea de la Galaţi, cu Oţelul, scor 0-1, Pandurii a primit vizita Ceahlăului. Nemţenii au deschis repede scorul la Târgu Jiu prin Alin Chitoşcă (minutul 9). Gazdele s-au năpustit în atac după primerea golului. Rând pe rând, Nicoară, Bud, Alex Dos Santos, Buleică sau Nistor au fost la capătul acţiunilor ofensive ale gorjenilor, dar au fost imprecişi la finalizare.

Nemţenii au condus la Târgu Jiu aproape 71 de minute, până când Haţegan a dictat penalty pentru Pandurii, transformat de Alex Dos Santos. Şi după egalare, tot gazdele au dominat jocul, dar n-au mai reuşit nimic notabil. S-a terminat 1-1 un meci care demonstrează forma slabă pe care o traversează echipa lui Puştai, care trebuie să mai aştepte cel puţin o săptămână pentru prima victorie din 2014.

Pandurii rămâne pe locul 4 în clasament, după Steaua, Astra şi Petrolul, dar lupta pentru un loc de cupă europeană pare pierdută (doar primele trei locuri asigură calificarea în cupele europene + câştigătoarea Cupei României). De partea cealaltă, Ceahlăul se află la mijlocul clasamentului, fiind ferită de grijile retrogradării.