VIDEO Mircea Lucescu are „bagheta magică“: Şahtior a ajuns în semifinalele cupei, după o serie formidabilă

0

Formaţia din Doneţk se poate lăuda cu o performanţă incredibilă pe plan intern. „Adevărul“ explică de ce acest weekend poate deveni unul memorabil pentru „Il Luce“.

Şahtior Doneţk a trecut de Karpati Lvov, scor 2-1, în sferturile Cupei Ucrainei. Calificarea n-a fost niciodată în pericol pentru elevii lui Mircea Lucescu. Campioana Ucrainei a condus cu 2-0 la pauză, după reuşitele lui Gai (32) şi Teixeira (42). Oaspeţii au marcat golul de onoare, pe final, prin Zenjov (79-penalty).

VEZI PRIMUL GOL MARCAT DE ŞAHTIOR ÎN MECIUL CU KARPATI, ÎN CUPĂ

Succesul din cupă a fost cel de al 9-lea consecutiv pentru Şahtior pe plan intern. De altfel, elevii lui Mircea Lucescu au pierdut ultima dată, în Ucraina, la 17 noiembrie, 0-2 cu Arsenal Kiev, în campionat.

Duminică poate cuceri titlul

Mai sunt şase etape din campionat, însă titlul poate fi câştigat, duminică, de Şahtior Doneţk. Dacă va învinge, în deplasare, Dnipro (locul 4), atunci echipa lui Mircea Lucescu va rămâne la 17 puncte faţă de locul 2, distanţă ce nu poate fi recuperată în cele cinci runde până la finalul sezonului.

titluri a câştigat Mircea Lucescu cu Şahtior Doneţk din 2004 până acum.