VIDEO Merseyside Derby. Liverpool, egalată în prelungiri, după un gol senzaţional, de la 30 de metri

0

Etapa a şasea din Anglia s-a deschis cu Merseyside Derby, ediţia cu numărul 223. Pe „Anfield", Liverpool a condus cu 1-0, însă a fost egalată în prelungiri, după golul lui Jagielka, care a înscris cu un şut de la 30 de metri!

„Cormoranii“ au dominat meciul, iar reuşita lui Gerrard (65), dintr-o lovitură liberă, a noua reuşită în derby-ul oraşului Liverpool, părea a le aduce toate punctele.

La scurt timp după golul lui Gerrard, Balotelli a ţintit bara lui Howard, dar Everton, care n-a câştigat pe „Anfield“ de 15 ani, a presat pe final şi a reuşit să smulgă un punct, în prelungiri.

Centrarea lui Aiden McGeady a fost respinsă, dar a ajuns până la Jagielka, iar fundaşul „caramelelor“ a trimis un şut imparabil, în vinclu, de la 30 de metri.

S-a încheiat 1-1, rezultat în urma căruia Liverpool acumulează şapte puncte, unul mai mult decât Everton.