VIDEO Lovituri de clasă! Cum a încheiat Simona Halep un schimb de 28 de mingi în partida cu Aija Tomljanovici

0
Simona Halep

Simona Halep s-a calificat în turul al doilea de la Roland Garros, după ce a trecut de australianca Aija Tomljanovici, scor 6-2, 3-6, 6-1.

Simona Halep a avut o adversară destul de incomodă pentru un meci de turul I al unui turneu de Grand Slam, dar până la urmă s-a descurcat bine.

Ea a început excelent meciul: a condus cu 3-0 şi 4-1, înainte de a închide primul set cu 6-2 în 29 de minute. Setul al doilea l-a cedat cu 3-6, însă în cel de-al treilea a câştigat cu 6-1, după ce  acondus cu 5-0. Meciul a durat o oră şi 37 de minute.

Pentru Halep urmează, probabil, un meci ceva mai uşor în turul II, acolo unde o va întâlni pe Magda Linette (87 WTA). Poloneza de 27 de ani a trecut în runda inaugurală de Chole Paquet (166 WTA), scor 3-6, 6-1, 6-2.