VIDEO Liverpool o învinge pe Manchester United şi continuă cursa către titlu, după 22 de meciuri fără eşec

0
Jurgen Klopp, antrenorul lui Liverpool FOTO Arhivă personală/Facebook

Liverpool s-a impus fără probleme, duminică, în meciul împotriva lui Manchester United, încheiat cu 2-0 pentru „cormorani”.

Echipa antrenată de Jurgen Klopp a deschis scorul din primul sfert de oră, prin lovitura de cap a lui Virgil van Dijk (14') şi, deşi „cormoranii” au reuşit să înscrie de alte două ori, VAR-ul a anulat ambele reuşite. Apoi, în repriza secundă, Manchester United a trecut de câteva ori pe lângă egalare, însă fără izbândă. În cele din urmă, în prelungiri, Alisson a reţinut o centrare a adversarilor şi i-a pasat de la 60 de metri lui Mohamed Salah, care „a parafat” victoria (90+3').

Graţie acestui succes, Liverpool s-a distanţat la 16 puncte la conducerea clasamentului din Premier League, având nu mai puţin de 22 de meciuri fără eşec, dintre care ultimele şase sunt fără gol primit. Mai exact, formaţia antrenată de Jurgen Klopp are 21 de victorii şi un singur egal, cel din urmă fiind chiar în faţa celor de la Manchester United, în tur (1-1).