VIDEO Lazio - Juventus: 2-1. Cu Ştefan Radu integralist, „vulturii“ s-au calificat în finala Cupei Italiei

0
Ştefan Radu a fost integralist în meciul cu Juventus FOTO Arhivă personală/Facebook

Lazio Roma a învins-o marţi seară pe Juventus Torino (2-1) în Cupa Italiei şi s-a calificat în ultimul act al competiţiei.

După rezultatul de egalitate (1-1) din turul disputat la Torino, echipa lui Ştefan Radu s-a impus pe teren propriu şi a eliminat-o marţi pe Juventus din Cupa Italiei.

Cele două echipe au intrat la pauză fără niciun gol marcat, soarta meciului fiind hotărâtă în a doua parte a jocului. Lazio a deschis scorul prin Gonzalez (53'), iar calificarea părea decisă.

În prelungirile meciului, Vidal (91') a adus egalarea pentru Juventus, dar un minut mai târziu, Lazio a revenit prin Floccari, care a adus victoria echipei printr-o lovitură de cap din centrul careului, cu puţin înainte de fluierul final.

Lazio o va întâlni în finala de pe 26 mai de pe „Stadio Olimpico“ pe învingătoarea dintre Inter şi AS Roma.

Echipe

Lazio: Marchetti - Biava, Dias, Ciani - Konko, Gonzalez, Ledesma, Hernanes, Ştefan Radu - Mauri, Klose. Antrenor: Vladimir Petkovici.

Juventus: Storari - Barzagli, Bonucci, Peluso - Isla, Vidal, Marrone, Padoin, Giaccherini - Vucinic, Giovinco. Antrenor: Antonio Conte.