VIDEO Aici joacă Alex Mitriţă: Ce a putut să facă portarul echipei de la New York FC în timpul unui meci din campionat

0

Golgheterul Ligii I până în pauza de iarnă a plecat în Major League Soccer (MLS) după prima parte a sezonului. Din păcate, aici nivelul nu e foarte ridicat.

Fotbaliştii români nu mai au căutare la marile formaţii din Europa – cazul lui Răzvan Marin, ajuns la Ajax, e o excepţie de la regulă – şi, în aceste condiţii, aleg drumul spre Asia sau, mai nou, spre America.

După ce a înscris 13 goluri în 18 apariţii în Liga I, în prima parte din acest sezon de Liga I, Alex Mitriţă (24 de ani) a semnat cu New York FC. Deocamdată, nu s-a adaptat la MLS, având doar un gol în şase partide.

Noaptea trecută, Mitriţă a fost doar rezervă în confruntarea Minnesota – New York, scor 3-3, fiind trimis pe teren în minutul 46, imediat după pauză. Până să-şi facă apariţia pe teren, Mitriţă a asistat de pe bancă la o greşeală uriaşă a portarului de la New York.

Sean Johnson a primit o pasă înapoi de la un coechipier şi, ce a urmat, poate fi „admirat“ mai jos: