VIDEO Istoria meciului nebun, în care România a surclasat Spania cu trei goluri în şapte minute! Care a fost cheia celui mai important succes în faţa ibericilor

0
Echipa României

România va întâlni din nou Spania, cele două echipe fiind repartizate în aceeaşi grupă de calificare la Euro 2020, alături de Suedia, Norvegia, Feroe şi Malta.

Deşi aparent ibericii pornesc ca favoriţi. ei nu au amintiri frumoase din România. Spania nu a câştigat niciodată în ţara noastră, bifând trei egaluri şi trei înfrângeri. de altfel, România este ţara în care Spania a jucat cele mai multe meciuri fără a câştiga.

Ultima întâlnire oficială dintre cele două echipe, desfăşurată la Bucureşti, a avut loc pe 29 aprilie 1987, pe stadionul Steaua. Cu 30.000 de oameni în tribune, România s-a impus cu 3-1, prin golurile marcate de Piţurcă, Mateuţ şi Ungureanu, reuşite în minutele 38, 43 şi 45. Practic, România a subordonat Spania în şapte minute, târziu, în minutul 80, ibericii reducând din handicap, prin Caldere.

La meciul respectiv, selecţionerul Emeric Ienei a folosit, în primul 11, opt jucători de la Steaua, aceasta fiind socotită cheia succesului tricolorilor, deoarece aceştia se cunoşteau foarte bine şi aveau relaţiile de joc sudate. Practic, în prima echipă au intrat, în afara steliştilor, doar portarul Lung (U Craiova), Mateuţ (Dinamo) şi Klein (Corvinul). România a arătat atunci astfel; Lung - Iovan (70 Negrilă), Bumbescu, Belodedici, Ungureanu - Mateuţ. T. Stoica, Boloni, Klein (88 Balint) - Lăcătuş, Piţurcă. Rezerve neutilizate au fost la vremea respectivă Liliac, Andone şi Gabor.

Pentru Spania au jucat, printre alţii, Zubizareta, Camacho, Sanchis, Victor Munoz, Gallego, Michel şi Butragueno.

Partida a fost marcată de trei incidente în care a fost implicat Marius Lăcătuş."Camacho mi-a aplicat un cot în figură şi am fost nevoit să nu mai joc fotbal timp de trei luni de zile. Pe moment, am simţit o uşoară înţepătură şi am continuat să evoluez, însă după partidă mi s-a umflat foarte tare faţa. Eu am avut chiar dublă fractură a osului zigomatic! Mult timp am mâncat cu paiul... Iar cînd mă spălam pe faţă trebuia să fiu atent să nu apăs prea puternic în acea zonă, să nu mi se fisureze iar osul. Nici nu puteam râde pentru că nu ai voie să faci mişcări bruşte care să afecteze acea zonă!", a rpovestit peste ani Lăcătuş, care nu le-a rămas dator adversarilor. El s-a răzbunat imediat pe Camacho, pe care l-a scos de pe teren cu o fractură de mandibulă, lăsându-l în afara fotbalului timp de şase luni, iar în finalul partidei l-a rupt şi pe Goicochea, căruia i-a provocat tot o fractură.

Din păcate, România a ratat calificarea la Euro 1988, deoarece a remizat cu Austria, scor 0-0, la Viena, în ultimul meci din grupă. Spania a câştigat grupa cu 10 puncte, iar România a terminat-o cu 9 puncte.

18.06.1996 - Campionatul European - Leeds - România-Spania 1-2

Bilanţ general România - Spania: 16 meciuri, 5 victorii România, 6 egaluri, 5 victorii Spania