VIDEO Incident grav la Cupa Davis. Un arbitru a fost pocnit cu mingea în ochi

0
Arbitrul care a fost lovit

Deznodământ incredibil în meciul de Cupa Davis dintre Canada şi Marea Britanie! Jucătorul canadian Denis Shapovalov a fost descalificat în ultimul meci al întâlnirii deoarece, de nervi, l-a lovit cu mingea în figură pe arbitrul de scaun.

Shapovalov era condus de Kyle Edmund cu 6-3, 6-4, 2-1, după o oră şi 18 minute, în momentul în care, frustrat, a lovit mingea foarte puternic către lateralul terenului şi l-a lovit din greşeală pe arbitrul Arnaud Gabas. Arbitrul de scaun a fost lovit în ochiul stâng, el fiind transportat apoi la spitalul din Ottawa pentru a i se evalua starea.

Canadianul a fost descalificat imediat pentru comportament nesportiv. “Jucătorul s-a dus în cabina arbitrului, unde acesta primea îngrijiri, şi şi-a cerut scuze”, s-a scris pe site-ul daviscup.com.

În urma acestei descalificări, Marea Britanie a câştigat întâlnirea de la Ottawa cu scorul general de 3-2.

Britanicii vor întâlni în sferturile de finală, în perioada 7-9 aprilie, echipa Franţei.