VIDEO Dictatura spaniolă a lăsat Franţa în lacrimi: Atletico Madrid, meci splendid într-o finală istorică a Ligii Europa

0

Începând din sezonul 2009-2010, de când Cupa UEFA a fost rebranduit, competiţia a fost dominată autoritar de formaţiile iberice.

Lyon a găzduit a 9-a finală a Ligii Europa şi, chiar dacă Olympique Marseille a fost avantajată de acest amănunt, Atletico Madrid a „măturat“, pur şi simplu, cu formaţia franceză.

Chiar dacă Diego Simeone, suspendat, a urmărit partida din tribune, absenţa antrenorului lui Atleti nu s-a simţit în niciun moment. Griezmann a deschis scorul în minutul 21 şi, din acel moment, lucrurile erau cam clare din două motive. În primul rând, se ştie că Atletico e o specialistă a conservării rezultatului. Apoi, statistica a fost şi ea de partea spaniolilor. A fost pentru a 30-a oară în Liga Europa când madrilenii au deschis scorul. Bilanţul lor în precedentele 29 de întâlniri? 26 de victorii, 3 remize!

Şi încă un detaliu: de 17 ani, nicio echipă spaniolă n-a părăsit învinsă o finală europeană, atunci când a întâlnit o adversară din altă ţară.

Iar situaţia avea să se înrăutăţească pentru Marseille care, în minutul 32 şi-a pierdut şi căpitanul, Dimitri Payet părăsind terenul accidentat şi cu lacrimi în ochi. Mijlocaşul riscă să rateze acum Cupa Mondială din cauza loviturii primite miercuri seara.

Focuri de artificii după pauză

La reulare, emoţiile s-au risipit repede în privinţa echipei care urma să ia trofeul. Griezmann a punctat din nou (49), devenind al treilea fotbalist din istoria lui Atletico cu o „dublă“ în finala Ligii Europa. Atacantul francez a fost precedat de Falcao (2012) şi de Forlan (2010).

Griezmann a bifat însă şi două premiere. A devenit primul francez cu două goluri într-o finală europeană. Totodată, el e primul francez care a punctat împotriva unei formaţii din propria ţară în ultimul act al unei competiţii continentale.

Scorul final, 3-0 pentru Atletico, a fost stabilit de o altă reuşită istorică. Godin a punctat în minutul 89 şi la 34 de ani şi 310 zile e cel mai vârstnic fotbalist care şi-a trecut numele pe lista marcatorilor într-o finală europeană de la Paolo Maldini încoace. Italianul a avut 36 de ani şi 333 de zile, atunci când a punctat pentru AC Milan în finala Ligii Campionilor cu Liverpool, în 2005.

Atletico Madrid e a 6-a echipă spaniolă care câştigă Liga Europa în cele nouă ediţii de până acum.