0
Hernan Crespo a marcat de două ori după ce a intret pe teren în minutul 81

Parma a învins Frionetina cu 2-1, după prelungiri, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei.

Eroul gazdelor a fost veteranul Hernan Crespo care a întors spectaculos scorul în prelungiri, după ce Fiorentina deschisese scorul prin Santana, în minutul 114.

Argentinianul a marcat în minutul 114 şi 118 aducând o calificare la care gazdele nu mai sperau. În vârstă de 35 de ani, Craspo a revenit în vară la Parma după zece ani. El a mai jucat la echipa emiliană în perioada de glorie a clubului, între anii 1996-2000.

Atacantul român Adrian Mutu nu a făcut parte de lotul Fiorentinei pentru acest meci.

În faza următoare, Parma va întâlni învingătoarea meciului Palermo - Chievo Verona. Celelalte meciuri din "optimi" se vor disputa între 12 şi 20 ianuarie 2011.