VIDEO Chile, prima calificată în semifinale la Copa America 2015

0

Reprezentativa de fotbal a statului Chile, gazda turneului Copa America 2015, s-a calificat în semifinalele acestei competiţii, învingând cu scorul de 1-0, selecţionata Uruguayului, deţinătoarea trofeului, în primul meci din sferturile de finală ale turneului.

Fundaşul Mauricio Isla a marcat, în minutul 80, unicul gol al acestei întâlniri.

Aceasta este prima victorie înregistrată de chilieni la Copa America în faţa Uruguayului, în ultimii 32 de ani şi, totodată, prima calificare în penultimul act al competiţiei obţinută de "La Roja" din 1999 şi până în prezent, a relatat Agerpres

Chile: Claudio Bravo — Mauricio Isla, Gary Medel, Gonzalo Jara, Eugenio Mena — Marcelo Díaz (Matías Fernandez, min.70), Charles Aranguiz, Arturo Vidal; Jorge Valdivia (David Pizarro, min.85) — Alexis Sanchez, Eduardo Vargas (Mauricio Pinilla, min.70).

Uruguay: Fernando Muslera — Maximiliano Pereira, Jose María Gimenez, Diego Godín, Jorge Fucile — Egidio Arevalo Ríos, Carlos Sanchez, Alvaro Gonzalez, Christian Rodríguez; Diego Rolan (Abel Hernandez, min.58), Edinson Cavani.