VIDEO Bayern - Man. United 3-1: englezii au marcat cel mai frumos gol al serii şi nemţii au „tremurat“ cam un minut

0

„Maşină de fotbal“ condusă de Guardiola a călcat în picioare o trupă a lui Moyes, care a îndrăznit să marcheze prima. Reuşita lui Evra candidează la golul sezonului în Liga Campionilor.

După 1-1, în tur, la Manchester, Bayern Munchen a dominat prima repriză din retur de o manieră despre care cifrele „vorbesc“ cel mai bine:

*69% posesia balonului

* 13 şuturi faţă de unul singur al englezilor

*5 cornere faţă de nici unul al englezilor

*58 de kilometri alergaţi (totalul echipei), faţă de 55 al englezilor

Cu toate acestea, tabela de marcaj a rămas neschimbată, iar la pauză s-a intrat cu 0-0. Gluma s-a îngroşat în partea secundă, atunci când Evra a punctat cu un şut formidabil, care l-a lăsat spectator pe portarul bavarezilor (57). La 1-0, United era în semifinalele Ligii şi a rămas acolo cam un minut. Asta până când Mandzukici a egalat (59), Muller a făcut 2-1 (68), iar Robben a stabilit scorul final (76).

Bayern Munchen a ajuns în semifinalele Ligii Campionilor, alături de Real Madrid, Chelsea şi Atletico Madrid, iar tragerea la sorţi de vineri va stabili confruntările din următoarea fază a competiţiei.

CITEŞTE ŞI:

*VIDEO Atletico - Barcelona 1-0: fără idei şi fără identitate, catalanii s-au făcut de râs la Madrid. Messi? O epavă