Victorie românească uriaşă la Madrid: Horia Tecău şi partenerul său au trecut de cei mai buni dublişti din istoria recentă a tenisului

0

Horia Tecău (33 ATP la dublu) şi Jean-Julien Rojer (26 ATP la dublu) sunt departe de forma care le-a adus US Open 2017 sau Turneul Campionilor din 2015, însă au făcut un meci mare, luni, la Madrid.

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer n-au mai câştigat niciun trofeu din 2018, dar acum au făcut un pas important spre un eventual triumf la Madrid. Pentru a câştiga trofeul, perechea româno-olandeză are nevoie de cinci victorii.

Prima a fost obţinută, luni seara, la capătul unui meci sufocant cu fraţii Bryan. Mike e şi acum ocupantul locului 1 ATP în clasamentul de dublu, în timp ce fratele său, Bob, e pe 30.

Fraţii Bryan au şi început excelent duelul cu Tecău şi Rojer, luând primul set cu 6-4. Apoi însă, Horia şi „Jules“ au egalat (7-6), după care s-au impus în super tiebreak: 12-10. Partida a durat o oră şi 47 de minute.

În următorul meci, Tecău şi Rojer vor întâlni perechea formată din Edmund şi Skupski.