Victorie de moral pentru Viktoria Plzeň, înaintea returului cu Petrolul Ploieşti, din turul trei preliminar Europa League

0

Viktoria Plzeň a învins FK Jablonec, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-1. Partida s-a disputat în cadrul celei de-a doua etape a campionatului din Cehia. Gazdele vor întâlni, joi, Petrolul Ploieşti, în returul turului trei preliminar Europa League, după ce prima manşă s-a încheiat la egalitate (1-1).

Citeşte pe adevarul.ro toate ştirile despre Europa League

Pentru succesul Viktoriei Plzeň au ajutat Daniel Kolář (13 pen.), Martin Hrubý (16 aut.) şi Milan Petržela (65'), în timp ce golul de onoare al lui Jablonec i-a purtat semnătura lui Martin Doležal (45'). Petrolul Ploieşti va întâlni Viktoria Plzeň joi, în Cehia, începând cu ora 21.00.

În partida tur de la Ploieşti, Adrian Mutu a înscris în minutul 75, cu un şut plasat la colţul lung. Egalarea norocoasă a cehilor a venit în minutul 90+1, care, în teorie, păstrează prima şansă la calificarea în playoff-ul Europa League.

Ştiri pe aceeaşi temă:

Petrolul - Viktoria Plzen 1-1: Mutu n-a ieşit încă la „pensie“. Cum a reacţionat într-un meci pe care l-a început pe bancă

Petrolul-FC Botoşani 4-1. Mutu a marcat cel mai rapid gol al sezonului, Tamuz a reuşit „dubla“. Portarul Lazăr a fost eroul negativ al oaspeţilor