Victorie cu mari emoţii a Spaniei în faţa Iranului la Cupa Mondială

0

Spania a trecut cu 1-0 de Iran în runda a doua a Grupei B de la Cupa Mondială. Ibericii au avut  posesia mingii, însă asiaticii au ratat ocaziile mari ale meciului

Singurul gol al partidei a fost marcat de Diego Costa în minutul 54, după ce atacantul a pus piciorul la o degajare nefericită a unui fundaş iranian.

Cu un minut înainte, Ansarifard ratase o mare ocazie pentru Iran, şutul său trecând la o palmă de poarta lui De Gea.

După golul primit, iranienii au ieşit mai mult la joc şi au şi înscris prin Saeid Ezatolahi, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, poziţie confirmată de arbitrajul video. Asiaticii au mai avut o mare ocazie la lovitura de cap a lui Mehsi Taremi din minutul 83 care a trecut puţin peste.

Spania şi Portugalia conduc acum cu patru puncte Grupa B şi cu golaveraj identic, 4 goluri marcate, 3 primite. Iran are trei puncte şi are nevoie de victorie cu Portugalia în ultima etapă, în vreme ce Spania va juca împotriva Marocului, echipă deja eliminată, după două eşecuri la rând.