Şoc la US Open 2017- Roger Federer, eliminat în sferturi de acelaşi adversar care i-a oprit supremaţia şi în 2009

0
Roger Federer

Mult aşteptatul duel dintre Roger Federer şi Rafael Nadal, preconizat pentru semifinale la US Open, nu va mai avea loc.

Elveţianul, câştigător în 2017 la Australian Open şi Wimbledon, a fost eliminat în sferturile de finală de argentinianul Juan Del Potro, după un meci decis în patru seturi, scor 5-7, 6-3, 7-6, 6-4. Federer a avut în setul al treilea posibilitatea de a face diferenţa, dar a ratat patru mingi de set şi apoi a pierdut cu 10-8 în tie-break.

Meciul a durat două ore şi 54 de minute.

Pentru Del Potro este al doilea succes important în faţa lui Roger Federer, pe care l-a învins în finala de la US Open din 2009, punând astfel capăt unei supremaţii de cinci ani, în care elveţianul câştigase Grand Slamul american. De atunci, Federer nu a mai câştigat niciodată titlul la New York. Cu această eliminare, el a irosit şansa de a-i depăşi pe pete Sampras şi Jimmy Connors, care au cucerit tot de cinci ori titlul la US Open.