Urs Meier, victima a farsei unui hacker

0

Arbitrul Urs Meier s-a declarat indignat de faptul ca pe site-ul sau oficial a aparut un mesaj introdus de un hacker, in care scria ca isi cere scuze pentru anularea unui gol al echipei Angliei in

Arbitrul Urs Meier s-a declarat indignat de faptul ca pe site-ul sau oficial a aparut un mesaj introdus de un hacker, in care scria ca isi cere scuze pentru anularea unui gol al echipei Angliei in meciul cu Portugalia, din sferturile de finala ale Campionatului European, a anuntat "The Guardian". "Este incredibil. Credeam ca aceasta poveste s-a terminat. Chiar si in Anglia incepusera sa apara reactii pozitive si situatia parea sa fi revenit la normal", a spus Meier. Presupusul mesaj al lui Urs Meier este in limba engleza, iar presa elvetiana considera ca autorul ar putea fi un suporter al reprezentativei Angliei. "Am primit bani de la un oficial al UEFA pentru ca echipa gazda, Portugalia, sa ramana in competitie. Imi pare foarte rau si dupa tot ceea ce s-a intamplat nu mai pot arbitra la acest nivel, asa ca ma retrag imediat", se mentioneaza in mesajul aparut pe site-ul oficial al arbitrului. Meier a primit amenintari cu moartea dupa meciul dintre Portugalia si Anglia, in care a anulat un gol inscris de englezul Sol Campbell in minutul 90, pentru fault in atac. Reprezentativa Portugaliei s-a calificat in semifinalele CE, invingand selectionata Angliei dupa penaltiuri, scor 8-7. In momentul in care Meier a anulat golul lui Campbell, scorul era 1-1.