Universitatea Craiova - Farul 4-1. Oltenii au dat recital pe teren propriu înaintea barajului cu FC Botoşani

FOTO Digisport

Universitatea Craiova a dat recital pe teren propriu în partida disputată împotriva formaţiei antrenată de Gică Hagi, Farul Constanţa.

A fost o partidă fără o miză semnificativă pentru vreuna dintre echipe. Universitatea Craiova avea deja asigurat locul 3 înaintea ultimei etape din play-off, în timp ce Farul Constanţa spera doar să mai urce o poziţie, pe locul 4, dacă FC Voluntari s-ar fi încurcat în ultima etapă cu FC Argeş.

Partida a început cu un ritm foarte bun încă din primele minute, ambele formaţii având şanse de a deschide scorul. Roguljic a deschis scorul pentru gazde în minutul 21. După doar 3 minute de joc Vlădoiu a dublat avantajul echipei sale. Farul Constanţa a replicat rapid prin Jefte care a redus din diferenţă în minutul 27. În repriza secundă, Baiaram a consolidat avantajul gazdelor, în minutul 54. În prelungirile partidei Andrei Ivan a închis tabela la scorul de 4-1.

La finalul partidei Gică Hagi a tras concluziile după un sezon nu tocmai bun al echipei sale care a terminat pe locul 5.

"Un meci în care şi ei şi noi am avut ocazii. Să joci în deplasare şi să ai atâtea ocazii şi să nu marchezi... e normal, adversarul are valoare. Un meci frumos, publicul a văzut o partidă frumoasă. Din păcate, noi am pierdut şi asta e. Ne-am dorit, am vrut , atât s-a putut. Atât putem în momentul de faţă. Mergem în vacanţă. Am avut un obiectiv în acest an şi cred că l-am îndeplinit. Mai avem anumite lucruri, poate avem şi anumite limite. Vom analiza în următoarea perioadă şi vom vedea ce facem la anul", a declarat Hagi.

Pentru Universitatea Craiova urmează un meci cu o miză importantă, împotriva celor de la Botoşani cu care oltenii se luptă în barajul pentru un loc în Conference League.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: