Unirea Dej ameninţă favoritele

0
Constănţenii şi sălăjenii (în albastru) sunt siguri că vor organiza turnee finale

Formaţia clujeană a câştigat la Constanţa şi la Piatra Neamţ, iar sâmbătă, cu Dinamo, Remat Zalău are însă un program mai uşor. Luptă acerbă în vârful ierarhiei Diviziei A1 la masculin, unde doar Tomis Constanţa poate fi sigură că va găzdui un turneu final.

Echipa masculină de volei Unirea Dej îşi continuă seria victoriilor în Divizia A1. După ce a câştigat la Constanţa (3:1), la 20 februarie - a fost prima înfrângere a campioanei din ultimii trei ani, acasă, din 2007 încoace -, şi la Piatra Neamţ (3:2), o săptămână după aceea, formaţia transilvană s-a impus sâmbătă, cu 3:0 (22, 18, 16) în faţa lui Dinamo, o altă pretendentă la titlul de campioană!

Bucureştenii şi-au asumat insuccesul - de altfel, diferenţa de scor o dovedeşte cu prisosinţă -, managerul Dan Drăguşin declarând la finalul partidei că dejenii au fost mai buni. Din câte se pare, Dinamo acuză în continuare eliminarea din Challenge Cup (2:3 la Bucureşti şi 3:2 în Slovacia, cu Humenne, respectiv 10-15 în "setul de aur"), un efect similar având nereuşita europeană şi asupra Tomisului din Constanţa (1:3 şi 2:3 cu Kraljevo, în aceeaşi competiţie).

Cu două runde înaintea finalului sezonului regulat, dintre echipele aflate în frunte doar Tomis Constanţa şi-a asigurat organizarea turneului final în grupa locurilor 1-4, cea în care se va decide campioana. În timp ce Remat Zalău pare a fi a doua favorită, fiind avantajată de programul mai uşor din ultimele etape. Cei de la Zalău vor juca la Braşov, echipă care nu are nicio victorie până acum, şi apoi cu Târgu Mureş, acasă.

Baia Mare - Dej, meciul care decide calificarea

Celelalte trei formaţii cu şanse vor lupta pentru două locuri. Explorări Baia Mare va juca sâmbătă, pe teren propriu, cu Unirea Dej, rezultatul acestei dispute urmând a stabili, în mare măsură, configuraţia finală.

Maramureşenii sunt favoriţi, ei câştigând toate cele zece partide pe care le-au găzduit în această ediţie, cu un setaveraj remarcabil - 30:3!

Cel mai dificil program îl are Dinamo, care se va deplasa la Constanţa, în ultima etapă, după ce în penultima va primi vizita incomodei formaţii din Piatra Neamţ.

Fără mari surprize în întrecerea feminină

În competiţia feminină, deşi disputa a fost mai echilibrată la vârf decât în ultimii ani, nu se întrevede nicio surpriză. Astfel că lupta pentru titlul de campioană a României se va da între CSU Metal Galaţi, câştigătoarea din ultimii trei ani, Volei 2004 Tomis Constanţa, finalista din 2009, Dinamo Bucureşti, gruparea care a cucerit Cupa toamna trecută, şi Ştiinţa Bacău, o altă formaţie ce a obţinut „aurul" în urmă cu câţiva ani.