Un nou succes al judoului românesc: Alex George Creţ a câştigat medalia de aur la cadeţi

0

Bihoreanul Alex George Creţ a adus prima medalie de aur a României la Campionatul European de cadeţi de la Cluj-Napoca.

Alex George Creţ s-a impus în finala categoriei de 90 de kilograme. El a fost premiat de Cozmin Guşă, preşedintele Federaţiei Române de Judo, scrie Realitatea.net

Creţ a mai câştigat o medalie de aur în luna martie, la cupa europeană de judo de la Zagreb.

În prima zi a competiţiei de la Cluj-Napoca, Iasmina Covaciu, Alexandra Pasca şi Alexandru Matei au luat medalii de argint, iar Giorgia Hagianu - medalia de bronz.

Sportivul român a obţinut deja o serie de rezultate bune în primele patru luni ale acestui an, terminând pe primul loc la Cupa Severinului pentru tineret (U23), la Cupa Europeană de la Zagreb (Croaţia) pentru cadeţi, la Cupa Europeană de la Teplice (Cehia) pentru cadeţi, la Cupa Europeană de la Berlin (Germania) pentru cadeţi, la Campionatele Naţionale pentru tineret (U23) şi la Campionatele Naţionale pentru cadeţi (U21), precum şi pe locul III la Campionatele Naţionale de seniori.