"U" Jolidon Cluj a fost învinsă de Dinamo Volgograd în optimile de finală ale Cupei Cupelor

0

Campioana Rusiei la handbal feminin, Dinamo Volgograd, a învins sâmbătă, la Cluj, vicecampioana României, "U" Jolidon, scor 29-24 (15-11), în manşa tur a optimilor de finală din Cupa Cupelor.

Ardelencele au început excelent partida cu Volgograd, care a aliniat cinci foste campioane mondiale, dar şi pe fosta jucătoare a Oltchimului, Pidpalova, conducând cu 5-2 şi 6-3 (minutul 7). Dinamo a avut răbdare la fiecare acţiune şi, treptat a redus diferenţa, reuşind să egaleze (min. 12), dar şi să prea conducerea, 8-9 (min. 17), moment în care antrenorul Gheorghe Covaciu a cerut time-out. La scorul 9-12 (min. 21), interul Adriana Holhoş Stoian s-a accidentat la genunchiul stâng, fiind scoasă pe braţe din teren. "U" Jolidon nu a mai reuşit să revină în joc până la pauză, când tabela arăta 11-15.

Eforturile jucătoarelor de al "U" nu au dat roade nici în repriza secundă, chiar dacă a părut câteva momente că mai au resurse în faţa valoroasei adversare (11-17, 13-17, 14-20, 16-24, 19-24, 20-27). Dinamo Volgograd şi-a păstrat supremaţia până la final şi s-a impus, fără emoţii, cu 29-24.

Marcatoare:

"U" Jolidon - Senocico-Ani 7 goluri, Tivadar 6, Vădineanu 3, Stoian 2, Paraschiv 1, Dincă 1, Chintoan 1, Tetean 1, Oltean 1, Florea 1.

Dinamo Volgograd - Stepanova 5 goluri, Kochetova 5, Levina 4, Borşenko 4, Avdekova 4, Makarova 2, Khmirova 2, Vedekhina 1, Pidpalova 1, Milova 1.

Partida retur este programată în Rusia, în 11 februarie, câştigătoarea dublei manşe urmând să se califice în sferturile de finală ale competiţiei. Ambele echipe au început sezonul în Liga Campionilor, ardelencele ratând calificarea în grupele preliminare, în timp ce formaţia rusă nu a putut trece de acea fază.

Tragerea la sorţi a meciurilor din faza sferturilor de finală va avea loc la Viena, în 14 februarie.