VIDEO Tunisia – Algeria 1-0 în Cupa Africii pe Naţiuni. Eurogol reuşit de tunisieni în prelungirile meciului

0
Algerienii au cedat în prelungiri contra Tunisiei în Cupa Africii pe Naţiuni

În cel de-al doilea meci din grupa D a Cupei Africii, Tunisia a învins la limită Algeria, scor 1-0, graţie unui eurogol marcat în minutele de prelungire ale întâlnirii.

Ambele naţionale africane au ratat pe bandă rulantă multe ocazii de a marca. Inexactităţile din faza ofensivă sau intervenţiile celor doi portari au făcut ca scorul să rămână alb neschimbat până în primul minut al prelungirilor meciului, când mijlocaşul tunisian Msakni a marcat un gol superb cu un şut de la 20 de metri de poarta adversă.

În urma acestui rezultat, Tunisia a egalat Coasta de Fildeş în clasamentul grupei D din Cupa Africii, fiecare din cele două echipe având câte trei puncte. Togo şi Algeria nu au niciun punct după prima etapă.

Coasta de Fildeş a învins pe Togo, scor 1-0, în primul meci din grupa D a Cupei Africii.

Tunisia: Ben Cherifia – Chemmam, Abdennour, Hichri, Ifa – Msakni, Traoui, Mouelhi, Jomaa – Hammami, Khalifa.

Algeria: M’Bohli – Cadamuro, Belkalem, Medjani, Mesbah – Mostefa, Lacen, Guedioura – Feghouli, Slimani, Kadir.