Toată planeta susţine Islanda: „Cenuşăreasa“ de la Euro 2016, faţă în faţă cu Franţa. Statisticile sunt crunte

0

Ultima confruntare din sferturi e şi cea mai dezechilibrată şi va fi găzduită, diseară (ora 22.00, Pro TV, Dolce Sport), de „Stade de France“.

Chiar dacă Islanda e neînvinsă la Euro 2016, cea mai mică naţională prezentă vreodată la un turneu final – are o populaţie de 330.000 de locuitori – e outsider clar în compania ţării-gazde.

De-a lungul istoriei, Franţa şi Islanda s-au întâlnit de 11 ori. Bilanţul: opt victorii Franţa şi trei egaluri. Iar golaverajul vorbeşte de la sine despre diferenţa de valoare în aceste întâlniri: 30 de goluri Franţa, opt goluri Islanda.

Ultimul meci dintre cele două naţionale a avut loc la 27 mai 2012, la Valenciennes, atunci când „cocoşul galic“ s-a impus într-un amical, scor 3-2. Islandezii au condus atunci cu 2-0 la pauză, însă gazdele au avut o revenire spectaculoasă în partea secundă.

O altă statistică descurajantă pentru islandezi: au pierdut toate cele şase meciuri disputate în Franţa, marcând cinci goluri şi luând 22. În fine, Franţa a jucat până acum cinci partide în turneele finale pe „Stade de France“, înregistrând patru victorii şi un egal. Iar în acel egal, în sferturile Mondialului din 1998, francezii s-au impus după executarea loviturilor de departajare.

În ciuda tuturor acestor cifre şi statistici nefavorabile, islandezii cred cu tărie în şansa lor. „Vă spun că, deocamdată, n-aţi văzut cel mai bun meci al nostru. Băieţii noştri sunt incredibili! Caracterul lor s-a văzut în partidele de până acum. Şi devin din ce în ce mai buni“, a spus Heimir Hallgrímsson, asistentul selecţionerului Lars Lagerback.

Echipe probabile

Franţa: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Pogba, Cabaye, Matuidi - Griezmann, Giroud, Payet.

Islanda: Halldórsson - Sævarsson, Árnason, R. Sigurdsson, Skúlason - Gudmundsson, Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason - Bödvarsson, Sigthórsson.