Tecău, victorie uriaşă la Wimbledon: e în semifinalele turneului de dublu. Bilanţ formidabil pentru jucătorul român

0

Înainte de turneul londonez, românii au fost concentraţi doar asupra Simonei Halep. După eliminarea acesteia, s-a vorbit mult despre cauzele eşecului. În tot acest timp, Horia Tecău a bifat victorie după victorie.

Horia Tecău e în semifinalele turneului de la Wimbledon, după ce el şi partenerul său de dublu, Jean-Julien Rojer (Olanda), au trecut de perechea formată din Marcin Matkowski - Nenad Zimonjici (Polonia – Serbia).

Confruntarea din sferturi a durat o oră şi 55 de minute şi a fost tranşată de cuplul româno-olandez cu scorul de 6-4, 6-3, 7-6. În al treilea set, Tecău a fost de neoprit, având o serie de lovituri câştigătoare formidabile.

Pentru accederea în semifinale, cuplul Tecău – Rojer va primi 720 de puncte ATP în clasamentul de dublu şi 85.000 de lire sterline.

În semifinale, Tecău şi Rojer vor întâlni perechea care se va impune în meciul Florin Mergea / Rohan Bopanna – Mike Bryan / Bob Bryan.

3 finale pierdute are Horia Tecău, la dublu, la Wimbledon, în 2010, 2011 şi 2012.