Tecău şi Rojer, învinşi, dar cu buzunarele pline: Horia şi partenerul său pleacă din Franţa cu un cec uriaş

0
Rojer - Tecău

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au ratat şansa câştigării celui de-al treilea titlu ATP din acest sezon, după victoriile de la Dubai şi Winston-Salem.

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au avut ocazia de a încheia 2018 cu un mare triumf, la Paris, însă, din păcate pentru ei, au cedat fără drept apel, duminică.

Perechea româno-olandeză a fost învinsă de cuplul format din Granollers şi Ram, scor 4-6, 4-6. După un prim set dominat de adversari, Horia şi „Jules“ au condus cu 3-2 în setul doi, dar apoi au pierdut trei game-uri la rând. La 5-4, Granollers şi Ram au servit, s-au dus la 40-0 şi au valorificat a treia minge de meci.

Campionii vor primi 1.000 de puncte ATP în clasamentul de dublu şi un cec în valoare de 289,670 de euro. Tecău şi Rojer se vor mulţumi cu 600 de puncte ATP şi o primă de 141,820 de euro.