Tecău, out de la US Open! Rămânem cu fetele de la dublu. Meci uriaş, la noapte, pentru Niculescu şi Ruse

0
Horia Tecău
Horia Tecău

Campion la US Open 2017, alături de olandezul Jean-Julien Rojer, Horia (36 de ani, 18 ATP la dublu) n-a mai reuşit de atunci să joace pentru trofeu, la New York, deşi a fost aproape, la ultimele două participări.

Cuplul format din Horia Tecău (18 ATP la dublu) şi Kevin Krawietz (13 ATP la dublu) şi-a încheiat parcursul la US Open 2021, în sferturi, după o înfrângere în minimum de seturi cu americanii Johnson (96 ATP la dublu) şi Querrey (166 ATP la dublu): 2-6, 6-7. Meciul a durat o oră şi 11 minute.

Campion la US Open 2017, Tecău a părăsit turneul, ulterior, în turul II (2018), turul I (2019), semifinale (2020) şi sferturi (2021). Iar asta deşi, în 2018, 2019 şi 2020, l-a avut tot pe Rojer alături de el. Din păcate, cei doi n-au reeditat succesul de acum patru ani şi nici schimbarea partenerului nu prea l-a ajutat pe Horia.

Dacă Tecău a fost eliminat de la proba de dublu, în schimb, fetele noastre, Monica Niculescu (60 WTA la dublu) şi Gabriela Ruse (206 WTA la dublu) vor ataca semifinalele, în noaptea de miercuri spre joi. Cele două vor evolua în ultimul meci al zilei, pe „Louis Armstrong“, urmând să întâlnească perechea formată din Guarachi (16 WTA la dublu) şi Krawczyk (19 WTA la dublu). Partida va începe după miezul nopţii.