Svitolina, victorie dramatică la Turneul Campioanelor: a eliminat-o pe Wozniacki. Se ştiu primele semifinaliste

0

Karolina Pliskova şi Elina Svitolina sunt jucătoarele calificate în semifinalele Turneului Campioanelor din Grupa Albă.

Karolina Pliskova, locul 8 WTA, a câştigat, joi, duelul ceh din Grupa Albă a Turneului Campioanelor, după ce a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-4, pe Petra Kvitova, locul 5 WTA, în ultima etapă a fazei grupelor.
Pliskova s-a impus într-o oră şi 23 de minute şi a obţinut pentru a doua oară consecutiv calificarea în semifinale, cu două victorii şi o înfrângere. Fără niciun succes, Petra Kvitova a părăsit competiţia.

În al doilea meci al zilei, Elina Svitolina avea nevoie să câştige măcar un set în faţa lui Caroline Wozniacki, în vreme ce danezei îi trebuia o victorie cu 2-0 la seturi. După ce Caroline a luat primul set cu 7-5, Svitolina a reuşit să şi-l adjudece pe al doilea  cu 7-5 şi să obţină astfel calificarea în semifinale. Meciul a fost câştigat de sportiva din Ucraina, care s-a impus în decisv cu 6-3.

Vineri se vor decide ultimele semifinaliste în urma meciurilor Osaka – Bertens şi Stephens – Kerber. Până acum, Stephens are două victorii, Bertens şi Kber câte una, iar Osaka niciuna.