Surpriză de proporţii la Roma: Venus Williams a eliminat o mare favorită şi va avea un meci stelar în turul II

0
Venus

Mulţi râd, fără nicio justificare, de Venus şi Serena, numindu-le „fraţii Williams“. Cele două fete demonstrează însă, în continuare, că sunt capabile de rezultate mari, deşi prima are 38 de ani, iar cealaltă 37.

La câteva ore după ce Serena Williams (11 WTA) a câştigat, lejer, primul meci disputat după 52 de zile în circuitul feminin, sora ei mai mare, Venus, aflată pe locul 50 în lume, a reuşit un succes impresionant în runda inaugurală, la Roma.

Venus a învins-o pe Elise Mertens (20 WTA), o adversară nu doar mai bine clasată în ierarhia WTA, dar şi cu 15 ani mai tânără! Iar americanca a dovedit că, în ciuda vârstei, încă poate rezista mult şi bine pe teren. După trei ore şi cinci minute, Williams s-a impus cu scorul de 7-5, 3-6, 7-6. Numai decisivul a durat o oră şi 22 de minute.

După această victorie, Venus îşi va întâlni sora în turul II. Mai departe, în optimi, învingătoarea acestui duel se va intersecta fie cu Konta (42 WTA), fie cu Stephens (8 WTA).