Suedia a învins Elveţia şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale

0

Reprezentativa Suediei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, marţi, la Sankt Petersburg, cu scorul de 1-0 (0-0), selecţionata Elveţiei.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Forsberg, în minutul 66, cu un şut din afara careului, mingea fiind deviată de Akanji în poarta lui Sommer.

Suedia: Olsen – Lustig (Kraft '82), Lindelöf, Granqvist, Augustinsson – Claesson, Svensson, Ekdal, Forsberg (Olsson '82)– Berg (Thelin '90+1), Toivonen. Selecţioner: Janne Andersson

Elveţia: Sommer – Lang, Djourou, Akanji, Rodriguez – Behrami, Xhaka – Shaqiri, Dzemaili (Seferovic '73), Zuber (Embolo '73) – Drmic. Selecţioner: Vladimir Petkovic

În minutul 90+2, elveţianul Lang a fost eliminat pentru un fault din poziţia de ultim apărător la Olsson. Iniţial, arbitrul a dictat penalti, dar după ce a consultat sistemul VAR a schimbat în lovitură liberă.

Meciul a fost arbitrat de slovenul Damir Skomina.

În sferturile de finală, Suedia va întâlni învingătoarea meciului dintre Columbia şi Anglia.