SUA a învins revelaţia Australia la baschet şi e ca şi calificată în sferturi. Carmelo Anthony a făcut din nou spectacol sub panou

0
Carmelo Anthony

Unul dintre cele mai aşteptate meciuri din turneul olimpic de baschet s-a disputat azi noapte şi a adus faţă în faţă marea favorită SUA şi revelaţia Australia.

Meciul a fost foarte strâns şi s-a încheiat cu victoria americanilor, care s-au impus în final cu 98-88.

Pe reprize scorul a fost: 29-29, 25-20 pentru Australia, 21-13 pentru SUA, 28-21 pentru SUA. Ca şi meciul precedent, cel cu Venezuela, pentru americani a fost decisivă prestaţia lui Carmelo Anthony, starul lui New York Knicks reuşind 31 de puncte. Irving şi KEvin Durant au reuşit şi ei 19, respectiv 14 puncte, în vreme ce la australieni Mills a dat 30 de puncte.

SUA are 6 puncte după trei meciuri şi e ca şi calificată în sferturi. Australia şi Franţa au câte 5 puncte, iar Serbia şi Venezuela 4 puncte. China e ultima în Grupa A, cu 3 puncte.