Steaua a trăit periculos la Cluj: meci întrerupt şi gaze lacrimogene în tribune

0

Scene demne de un război civil în timpul partidei Universitatea Cluj – Steaua! Un golan a invadat terenul şi a alergat spre Tătăruşanu, după care, în tribune, fanii au făcut ravagii. Când jocul s-a reluat, cele două echipe au oferit un fotbal insipid, lipsit de calitate.

Euforici după returul cu Ajax, elevii lui Reghecampf au sărbătorit calificarea şi se pare că au cam neglijat meciul cu Universitatea Cluj.

La capătul unui meci fără mari ocazii de poartă, Steaua a luat cele trei puncte datorită lui Raul Rusescu. Acesta a marcat singurul gol al meciului, în minutul 34. După pauză, Nikolici putea să facă 2-0, însă un jucător al gazdelor a respins de pe linia porţii.

Roş-albaştrii s-au impus cu 1-0 şi rămân pe primul loc cu 50 de puncte. Astra ocupă poziţia a doua cu 40 de puncte, iar titlul pare deja câştigat de formaţia din Ghencea.

Universitatea Cluj – Steaua 0-1

„U“ Cluj: Samoilă – Ninu, Raţiu, Szilagyi, Popa, Turcu – Buleică, Bucşă, Borza (Dedu 56), Hidişan (Muzac 76) – Apostu (V. Gheorghe 56). Antrenor: Ionel Ganea

Steaua: Tătăruşanu – Râpă, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii (Nikolici 60) – Chipciu (Ad. Popa 46), Rusescu, Tănase – Tatu (Filip 75). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Gol: Rusescu 34

Stadion: „Cluj Arena“

Arbitru: Sebastian Colţescu